“Rad za opće dobro na slobodi“ koji predstavlja posebnu krivično- pravnu mjeru iz kategorije alternativnih krivičnih sankcija propisanih u Krivičnom zakonu FBiH na prostoru našeg kantona provodi se od 2011.godine.
Ministarstvo za pravosuđe, upravu i radne odnose BPK Goražde, donijelo je Pravilnik o izvršavanju rada za opće dobro na slobodi gdje su definisani elementi za izvršavanje sudske odluke o zamjeni kazne zatvora radom za opće dobro na slobodi, te određeni povjerenici, javne ustanove i javna preduzeća u kojim se može izvršavati ova krivična sankcija.
Prema riječima ministrice za pravosuđe, upravu i radne odnose BPK Goražde Nataše Danojlić, sud ovu mjeru može izreći samo ukoliko su ispunjena dva zakonom kumulativno propisana uslova, a to su da je optuženom izrečena kazna zatvora u trajanju od najviše jedne godine dana i da postoji pristanak optuženog, da mu se izrekne mjera „ Rad za opšte dobro na slobodi“ kao alternativna krivična sankcija.
„U Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde imamo vrlo malo prihvaćenih alternativnih sankcija zbog činjenice da se na rad za opšte dobro može uputiti osuđeno lice samo po njegovom pristanku. Konkretno, u 2017.godini izvršena je samo jedna sudska presuda u trajanju od 30 radnih dana, dok je u 2018.godini izvršeno pet sudskih presuda, od toga dvije na devedeset dana i tri na 45 radnih dana. U 2019.godini, izvršena je jedna sudska presuda u trajanju od 30 radnih dana, ali lice nije izvršilo presudu do kraja te je sud izvršio izmjenu presude i ovu krivičnu sankciju zamijenio sa kaznom zatvora. U drugim kantonima ova krivična sankcija se mnogo više primjenjuje, jer imaju veći broj pristanaka osuđenih lica u odnosu na naš kanton “-kazala je ministrica za pravosuđe, upravu i radne odnose BPK Goražde Nataša Danojlić.
Rad za opće dobro na slobodi određuje se, srazmjerno izrečenoj kazni zatvora, u trajanju od najmanje deset do najviše devedeset radnih dana. Rok za izvršenje rada za opće dobro na slobodi ne može biti kraći od jednog mjeseca, niti duži od jedne godine.