BPK Goražde je jedan od rijetkih kantona u kojem je veći broj zaposlenih u odnosu na nezaposlene. Kako ste postigli da se ljudi iz drugih gradova BiH sele u Goražde, gdje vrlo lako nađu posao?
Ne samo da je Bosansko- podrinjski kanton Goražde jedan od rijetkih kantona koji ima veći broj zaposlenih u odnosu na nezaposlene, nego je taj omjer veoma drastičan i iznosi približno 2 : 1, tj. na dva zaposlena radnika dođe jedan nezaposleni sa evidencije kantonalne Službe za zapošljavanje. Prije svega, to je rezultat naše politike stvaranja povoljnog ambijenta za zapošljavanje na području kantona, a posebnu zahvalnost dugujemo poduzetnicima koji vode porijeklo sa ovih prostora i koji su svojim radom i iskustvom po Evropi stekli veliki kapital kojeg su investirali u BPK Goražde. Ovdje naročito ističemo dva imena, g. Nijaz Hastor iz PREVENT GRUPACIJE i g. Redžo Bekto iz kompanije BEKTO PRECISA. Ove dvije kompanije su na direktan način zaposlile preko 1500 ljudi, a na indirektan način doprinose i daljnjem zapošljavanju jer zahvaljujući svojim poslovnim vezama uspijevaju da dovedu i druge strane investitore kao što su renomirane kompanije „EMKA“, „HELLA“ i „ASA“sa kojim prave joint venture kompanije.
Zatim, tu je namjenska industrija po kojoj je naš grad bio poznat i prije rata, a nakon ratnih razaranja uspjeli smo sanirati preduzeća i revitalizirati proizvodnju. Tu se naročito ističe kompanija „GINEX“ na čelu sa izuzetnim menadžerom Jusufom Hubjerom, koja je u većinski državnom vlasništvu i koju snažno podržavamo kroz različite poticajne programe. „GINEX“ je već premašio prijeratnu proizvodnju, a za ovu godinu imaju realne planove da potuku sve moguće rekorde ulaskom na američko tržište. U tom smislu nedavno je potpisan ugovor o sufinasiranju obuke novih 50 radnika koji će izraziti spremnost na prekvalifikaciju i početak rada u namjenskoj industriji. Ugovor je potpisan između Federalnog zavoda za zapošljavanje i kompanija „GINEX“ i „POBJEDA RUDET“ , koja u posljednje vrijeme uzima veliki zalet za povećanje proizvodnje i otvaranje novih radnih mjesta, naročito ulaskom turskog poslovnog partnera u suvlasničke odnose, pri čemu se otvaraju nova tržišta za plasiranje „RUDETOVIH“ proizvoda. Naročito poboljšanje se osjeća otkako su izvršene određene kadrovske promjene i na čelo kompanije dolazi g. Hasan Đozo, iskusni i dugogodišnji privrednik.
Možda jedno od najvećih čuda u zapošljavanju je napravio menadžer-čarobnjak g. Nihad Mašić kada je sa svojim kapitalom i poslovnim partnerima ušao u firmu „Pobjeda sport“ a sada poznatu pod nazivom „POBJEDA TEHNOLOGY“.
Sjećam se da su za ovu firmu mnogi prethodni zvaničnici govorili da je „grob nezagrnuti“, da je njena tehnologija zastarjela, da su zbog ratnih okolnosti pogubljena sva tržišta itd, itd…
G. Nihad Mašić je svojom, prije svega inovativnošću, a zatim upornim radom i organizacionim promjenama uspio napraviti čudo, iako osim one moralne, nije dobio nikakvu značajniju materijalnu podršku organa vlasti. Ova firma je očit primjer da našim poduzetnicima za uspjeh i ne treba materijalna pomoć, jer je mnogo značajnije ne sputavati sposobnost, energiju i ambiciju koja je svojstvena našim ljudima. Od firme koja je bila na pragu stečaja i likvidacije, započet je mukotrpan proces oporavka i oživljavanja proizvodnje te je sa 60 radnika povećana zaposlenost na fantastičnih 130, što je više nego dvostruk broj. „POBJEDA TEHNOLOGY“ se svojim kvalitetom uspjela izboriti da uđe na nezasito američko tržište koje svakim danom potražuje veće i veće količine robe. Ova firma je također postala interesantna ruskim investitorima, koji su uložili svoj kapital i na taj način otvorili tržište na istočnoj hemisferi Zemlje.
I da ne nabrajamo dalje. Svaki privredni subjekat koji zapošljava makar i 2 radnika je vrijedan pažnje i Vlada BPK Goražde ima sluha i za sitne privrednike i obrtnike kroz različite poticajne mjere.
Tajna ovakvog uspjeha se krije prije svega u zdravoj politici koju Vlada sa resornim Ministarstvom privrede i Ministarstvom rada i zapošljavanja vodi u svom mandatu. Prije svega ističem donošenje Zakona o imovini i donošenje Plana raspolaganja pokretnom i nepokretnom imovinom koja se ne koristi, te Utvrđivanjem javnog interesa za raspolaganje imovinom putem specijalnih pogodbi, čime smo dali snažan poticaj i polaznu osnovu za ulazak novih kompanija na ove prostore. Prostor industrijske zone već smo potrošili i Vlada ima planove za uspostavljanje novih zona za investicijske projekte.
U smislu nastavka stvaranja još povoljnijeg ambijenta za ulaganja i nova zapošljavanja, Ministarstvo pravosuđa, uprave i radnih odnosa je izradilo tekst nacrta Zakona o poticanju zapošljavanja u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde, kojim želimo rasteretiti poslodavce od poreza na dobit te smanjiti stope doprinosa za zdravstveno osiguranje. Naš je prijedlog da za poslodavce koji podnose najviši teret i održavaju visoku stopu zaposlenosti, stope za zdravstveno osiguranje budu snižene za 50% a porez na dobit za 100%.
Naravno, osim postojećih privrednih subjekata kojima se na ovaj način želimo zahvaliti, smatramo da će stupanjem na snagu Zakona o poticanju zapošljavanja, ambijent za ulaganje postati još privlačniji ne samo za strane investitore, nego i investitore iz BiH koji žele poslovati na području našeg kantona.
Za 2014.godinu Vlada je izdvojila 245 000 KM za zapošljavanje. U koje sektore ćete najviše ulagati, gdje je potrebno najviše radnika i da li je planirano u budućnosti otvaranje nekih novih preduzeća u ovom kantonu?
Kao što smo već napomenuli, suština je u zdravoj politici zapošljavanja a ne u novcu, kojeg Vlada istini za volju i nema baš puno. Naš budžet je u stalnom deficitu i bez granta sa viših nivoa vlasti, naš kanton zapada u ozbiljne probleme, barem kada je u pitanju finansiranje zakonom predviđenih obaveza.
Iznos od 245 000 KM su sredstva koja će izdvojiti Služba za zapošljavanje BPK Goražde i ista će kroz pojedinačne programe biti utrošena na nova zapošljavanja i obuke. Posebno naglašavam da su i obuke bitan segment u zapošljavanju jer na taj način pratimo potrebe tržišta za radnom snagom i brzim prekvalifikacijama omogućavamo da nezaposlena lica brže dođu do posla.
Industrijska proizvodnja je uzela maha i može nastaviti sa samostalnim rastom uz smanjivanje materijalne podrške od strane Vlade. Pod ovim se ne misli da će Vlada dići ruke od industrijskog razvoja, već će i dalje biti spremna da uskoči kada pomoć bude potrebna. Već imamo najave od gore navedenih privrednih subjekata o otvaranju oko 500 novih radnih mjesta do kraja ove godine.
S druge strane, naša vizija za 2014.g. usmjerena je u pravcu ruralnog razvoja i razvoja poljoprivrede. U tom pravcu već vodimo intenzivne pregovore sa međunarodnim partnerima koji su zainteresirani za ulaganje u ovaj segment privrede. Naša nastojanja idu u pravcu proizvodnje hrane, ali i prerađivačke industrije u oblasti poljoprivrede, jer smatramo veoma važnim omogućiti cjelokupan otkup određenih poljoprivrednih proizvoda, njihovu preradu i skladištenje do konačne prodaje. Znate, sirov proizvod izložen je bržem propadanju i stvaranju gubitaka, zbog čega se poljoprivrednim proizvođačima ne isplati proizvodnja bez prerade. Imamo određene planove za 2014-tu godinu, ali o njima ne bih govorio unaprijed dok ne budemo imali konkretne stvari na terenu, o čemu ćemo rado informisati vaše čitaoce u narednom periodu.